Our Schools, Teachers & Volunteers

A Thank You to Schools, Teachers, Volunteers

2016 Outstanding Mock Trial Schools, Teachers, & Advisors

  • After School Club, Conie Cutler
  • American Fork Junior High School, Claufia Dorsey
  • American Preparatory Academy, Daniel Baker
  • Blessed Sacrament, Linda Reich
  • Bountiful City Debate, Lylen Scott
  • Cache Home School Group, Tani McNees
  • Centennial Middle School, Riley Hanni
  • Central Davis Junior High School, Kevin Puzey and Susan Kershaw
  • City Academy, Gareth Orr
  • Da Vinci Academy, Fred Donaldson
  • Davis High School, John Costley
  • Dixon Middle School, Vienna LaRose
  • Elk Ridge Middle School, Kaye Rizzuto
  • Hillcrest High School, Dori Huang
  • Integritas High School, Suzanne Christensen
  • Cosgriff Memorial Catholic School, Steven McFarlane
  • Juan Diego Catholic High School, Jim Duane
  • Judge Memorial Catholic High School, Michael Lovett
  • Lakeridge Junior High School, Donell Willey
  • Layton High School, Nicholette Weeks
  • Legacy Junior High School, Elinda Nedreberg and Jason Vilos
  • Lone Peak High School, Molly Evans
  • Lumen Scholar Institute, Christopher Jones
  • Midvale Middle School, Christiana Forbush
  • Morgan High School, Layne Carter
  • Mountain View High School, David Carpenter
  • Paradigm High School, Maren Christensen
  • Salt Lake Valley Home School, Charlotte McKenzie
  • South Summit High School, Sterling Draper
  • South Summit Middle School, Teresa Stevens
  • Springville Junior High School, David Hansen
  • St. John the Baptist Middle School, Tony Johnson
  • St. Vincent de Paul Parish School, Sarah Lambert
  • Stansbury High School, Chad Jensen
  • Syracuse Junior High School, MicheleSwenson and Kallie Hansen
  • Tooele High School, Patrick Ciervo
  • Tooele Junior High School, Patrick Ciervo
  • Wasatch Independent League of Debate, Ellen Burns
  • West High School, Laura Nava
  • Woods Cross High School, Brooke Gregg

2016 Incredible Mock Trial Volunteers

  • Kathleen Abke, Strong and Hanni
  • Kristin Aldred
  • Travis Alkire
  • Courtland Astill, Parsons Behle & Latimer
  • Joni Barlow, Shumway Van Law Firm
  • Michael Behan
  • Neal Blair
  • Bradley Blanchard, Lexington Law Firm
  • Robert Brennan, Pranno Law
  • Jacob Briggs
  • Clinton Brimhall, Christensen Law
  • Susan Burke, Juvenile Justice Services
  • Tyler Call, Solo Practitioner
  • Hon. Augustus Chin, Holladay Justice Court
  • Jared Clark, Cannon Law Group
  • Derek Conver, Attorney at Law
  • Chris Conver
  • Kate Conyers, SLLDA
  • T. Richard Davis, Callister Nebeker & McCullough
  • Joshua Dunyon Counsel for Express Recovery Services, Inc.
  • Richard Dyatt, Retired Ventura County Fire Department
  • Christine Eggert
  • Hon. Paul Farr, Sandy City Justice Court
  • John Fay, Attorney at Law
  • Angelica Fearonce, West Valley Justice Court
  • Caroline Felton
  • Anthony Ferdon, Commissioner Juvenile Court
  • Melissa Flores, Salt Lake Community College
  • Benjamin Gabbert, Salt Lake County District Attorney's Office
  • Steve Gibbon, Salt Lake County District Attorney's Office
  • Hon. Clint Gilmore, West Valley Justice Court
  • Tony Graf, Salt Lake County District Attorney's Office
  • Miriam Harper, Jones Waldo
  • Greg Hawkins
  • Laurie Hofmann
  • Stephanie Hoggan,
  • Kent R. Holmberg, Utah Attorney General's Office
  • Scott Howell, Howell Consulting, LLC
  • Rebecca Hyde, Skordas Caston & Hyde
  • Sandi Johnson, Salt Lake County District Attorney's Office
  • David Jones, Pathway Associates
  • Kyle Kaiser, Utah Attorney General's Office
  • Andrea Keysar, Morgan Minnock Rice & Miner
  • Michelle Kfoury
  • Kristina Kindl, Salt Lake City School District
  • Sheena Knox, Utah Legal Services
  • Kim Knutson
  • Virginia Lee
  • Robert Lemon, WEDBUSH Sec.
  • Stephanie Lewis
  • Michael Lowe, Snow Christensen Martineau
  • Hon. Bruce Lubeck, Third District Court
  • Kim Luhn, Commissioner Utah Courts
  • Casey McGarvey, EdiZONE, LLC
  • Thomas Mitchell, SITLA
  • Nathanael Mitchell, Snow Christensen & Martineau
  • Alex Motro, Workman Nydegger
  • James Mouritsen
  • Adam Mow, Jones Waldo
  • Zachary Myers, Hepworth, Murray & Associates
  • Michelle Oldroyd, Office of the Lieutenant Governor
  • Todd Olsen, Salt Lake County District Attorney's Office
  • Jacqueline Orton
  • Steven Paul, Nelson Snuffer Dahle & Poulsen
  • Cassidy Pearson
  • Al Pranno, Pranno Law
  • Clayton Preece, Smith Hartvigsen, PLLC
  • Alan Prince, Monterey-Ellis LLC
  • Julie Sagers, Pranno Law
  • Gayanne Schmid
  • Hon. Laura Scott, Third District Court
  • Taymour Semnani, Snow Christensen & Martineau
  • Chip Shaner, Olson Shaner
  • Greg Skordas, Skordas Caston & Hyde
  • Charles Stormont, Stormont Billings PLLC
  • Jason Sweat, Westminster College
  • Krista Thornock, Brigham Young University
  • Matthew Thue, Matthew I.Thue, PC
  • Carie Valentin
  • George Vo-Duc, Salt Lake County District Attorney's Office
  • Heather White, Snow Christensen Martineau
  • Daniel Widdison, Utah Attorney General's Office
  • Derek Williams, Snow Christensen & Martineau

2015 Outstanding We the People Volunteers

  • Robert Austin
  • Terrell Baldwin
  • Scott Brown
  • Tyler Bugden
  • Augustus G. Chin
  • Debbie Cline
  • Patrick Colclough
  • Judge Lynn Davis
  • Sara Davis
  • Julie Dole
  • Del Draper
  • Mary Draper
  • Shanna Futral
  • Dawn Harvey
  • Alan Hawkins
  • Darren Hawkins
  • Greg Hawkins
  • Kristina Kindl
  • Barbara Maudsley
  • Margaret Obray
  • Michelle Oldroyd
  • Mike Rigby
  • Quinn Rollins
  • Karmen Sanone
  • Kathi Sjoberg
  • Bill Spence
  • Sean Toomey
  • Darrin Webster
  • Earl Webster
  • Douglas Welton
  • Elizabeth Wright
  • Kathleen Zeitlin